Get banner and button to link us. Report a broken link or update your link. Send us your URL to be added to the link directory. Sitemap Answers to your questions. Help with abbreviations
Support us! Submit your site Report broken link Link to us Site Map FAQ (German) Help

Home > Archiv > Nebelhorn Trophy - Gold Medalists

Nebelhorn Trophy - Gold Medalists


1969
Ladies : Ludmila Bezakova                           CZE
Men    : Günther Anderl                             AUT
Pairs  : Frigge Drzymalla & Michael Weingart        FRG
Dance  : - - -                                      ---
1970
Ladies : Rita Pokorski                              GRB
Men    : Klaus Grimmelt                             FRG
Pairs  : Almut Lehmann & Herbert Wiesinger          FRG
Dance  : Angelika Buck & Erich Buck                 FRG
1971
Ladies : Dorothy Hamill                             USA
Men    : Erich Reifschneider                        FRG
Pairs  : - - -                                      ---
Dance  : Angelika Buck & Erich Buck                 FRG
1972
Ladies : Wendy Burge                                USA
Men    : Robert Bradshaw                            USA
Pairs  : Cozette Cady & Jack Courtney               USA
Dance  : Mary-Karen Campell & Johnny Johns          USA
1973
Ladies : Kath Malmberg                              USA
Men    : John Carlow                                USA
Pairs  : Tai Babilonia & Randy Gardner              USA
Dance  : Rosalind Druce & David Barker              GRB
1974
Ladies : Priscilla Hill                             USA
Men    : David Neal Santee                          USA
Pairs  : Kathy Hutchinson & Jamie McGregor          CAN
Dance  : Judy Genovesi & Kent Weigle                USA
1975
Ladies : Lisa-Marie Allen                           USA
Men    : Ted Barton                                 CAN
Pairs  : Cheri Pinner & Dennis Pinner               CAN
Dance  : Lorna Wighton & John Dowding               USA
1976
Ladies : Garnet Ostermeier                          FRG
Men    : Fumio Igarashi                             JPN
Pairs  : Susanne Scheibe & Andreas Nischwitz        FRG
Dance  : Marina Zoueva & Andrei Vitman              URS
1977
Ladies : Reiko Kobayashi                            JPN
Men    : Robert Wagenhoffer                         USA
Pairs  : Gail Hamula & Frank Sweiding               USA
Dance  : Jayne Torvill & Christopher Dean           GRB
1978
Ladies : Editha Dotson                              USA
Men    : Alan Schramm                               USA
Pairs  : Barbara Underhill & Paul Martini           CAN
Dance  : Elena Garanina & Igor Zawozin              URS
1979
Ladies : Lynn Smith                                 USA
Men    : Gordon Forbes                              CAN
Pairs  : Caitlin Carruthers & Peter Carruthers      USA
Dance  : Gina Aucoin & Hans-Peter Ponikau           CAN
1980
Ladies : Vikki de Vries                             USA
Men    : Tom Dickson                                USA
Pairs  : Susan Garland & Robert Daw                 GRB
Dance  : Wendy Sessions & Stephen Williams          GRB
1981
Ladies : Cornelia Tesch                             FRG
Men    : Heiko Fischer                              FRG
Pairs  : Elena Valova & Oleg Vasiliev               URS
Dance  : Karen Roughton & Marc Reed                 GRB
1982
Ladies : Manuela Ruben                              FRG
Men    : Leonardo Azzola                            FRG
Pairs  : Inna Volianskaya & Valerij Spiridonov      URS
Dance  : Marina Klimova & Sergei Ponomarenko        URS
1983
Ladies : Stacy McMullin                             USA
Men    : Heiko Fischer                              FRG
Pairs  : Inna Bekker & Sergei Lihansky              URS
Dance  : Marina Klimova & Sergei Ponomarenko        URS
1984
Ladies : Debi Thomas                                USA
Men    : Richard Zander                             FRG
Pairs  : Elena Bechke & Valerie Kornienko           URS
Dance  : Lois Luciani & Russ Witherby               USA
1985
Ladies : Cornelia Tesch                             FRG
Men    : Richard Zander                             FRG
Pairs  : Liudmila Koblova & Andrei Kalitin          URS
Dance  : Maia Usova & Alexander Zhulin              URS
1986
Ladies : Holly Cook                                 USA
Men    : Vitali Egorov                              URS
Pairs  : Melanie Gaylor & Lee Barkell               CAN
Dance  : Antonia Becherer & Ferdinand Becherer      FRG
1987
Ladies : Shannon Allison                            CAN
Men    : Todd Eldredge                              USA
Pairs  : Michelle Menzies & Kevin Wheeler           CAN
Dance  : Illona Melnitchenko & Gennadi Kaskov       URS
1988
Ladies : Tonia Kwiatkowski                          USA
Men    : Aren Nielsen                               USA
Pairs  : Cindy Landry & Lyndon Johnston             CAN
Dance  : Illona Melnitchenko & Gennadi Kaskov       URS
1989
Ladies : Kyoko Ina                                  USA
Men    : Shepherd Clark                             USA
Pairs  : Elena Leonova & Gennadi Krasnitzki         URS
Dance  : Isabelle Sarech & Xavier Debernis          FRA
1990
Ladies : Surya Bonaly                               FRA
Men    : Michael Chack                              USA
Pairs  : Stacey Ball & Jean-Michel Bombardier       CAN
Dance  : Isabelle Labossiere & Mitchell Gould       CAN
1991
Ladies : Kumiko Koiwai                              JPN
Men    : Ryan Hunka                                 USA
Pairs  : Sherry Ball & Kris Wirtz                   CAN
Dance  : Irina Lobacheva & Alexei Pospelov          URS
1992
Ladies : Simone Lang                                GER
Men    : David Liu                                  TPE
Pairs  : Svetlana Titkova & Oleg Mahutov            RUS
Dance  : Shae-Lynn Bourne & Victor Kraatz           CAN
1993
Ladies : Irina Slutskaya                            RUS
Men    : Jeffrey Langdon                            CAN
Pairs  : Caroline Haddad & Jean-Sebastien Fecteau   CAN
Dance  : Martine Patenaude & Eric Masse             CAN
1994
Ladies : Irina Slutskaya                            RUS
Men    : Ilia Kulik                                 RUS
Pairs  : Marie-Claude Savard-Gagnon & Luc Bradet    CAN
Dance  : Barbara Piton & Alexandre Piton            FRA
1995
Ladies : Shizuka Arakawa                            JPN
Men    : Takeshi Honda                              JPN
Pairs  : Shelby Lyons & Brian Wells                 USA
Dance  : Olga Sharutenko & Dmitri Naumkin           RUS
1996
Ladies : Eva-Maria Fitze                            GER
Men    : Michael Weiss                              USA
Pairs  : Danielle Hartsell & Steve Hartsell         USA
Dance  : Ekaterina Svirina & Vladimir Lelukh        RUS
1997
Ladies : Elena Liashenko                            UKR
Men    : Timothy Goebel                             USA
Pairs  : Evgenia Filonenko & Igor Marchenko         UKR
Dance  : Olga Sharutenko & Dmitri Naumkin           RUS
1998
Ladies : Brittney McConn                            USA
Men    : Trifun Zivanovic                           USA
Pairs  : Laura Handy & Paul Binnebose               USA
Dance  : Nina Ulanova & Mikhail Stifounin           RUS
1999
Ladies : Elena Liashenko                            UKR
Men    : Ilia Klimkin                               RUS
Pairs  : Aljona Savchenko & Stanislav Morozov       UKR
Dance  : Jamie Silverstein & Justin Pekarek         USA


Results after 1999 can be found at The Figure Skating Corners Archive or the current Event Schedule.

 


back  top